Uniwersytet Senioralny w Lubinie powstał z inicjatywy Prezydenta Miasta Lubina – Roberta Raczyńskiego w 2007 roku. Dla emerytów i rencistów zamieszkujących teren miasta Lubina stworzono bogatą ofertę bezpłatnych zajęć.

Uczestnicy mogą poszerzać horyzonty swojej wiedzy na zajęciach takich jak: informatyka, język angielski, język niemiecki, szachy. Istnieje również możliwość kształtowania i doskonalenia umiejętności manualnych lub tanecznych na spotkaniach w ramach ceramiki, malarstwa, tańca latino, tańców integracyjnych, itp.

Na Uniwersytecie Senioralnym udostępniona jest szeroka gama zajęć ruchowych, które umożliwiają utrzymanie sprawności fizycznej. Między innymi są to Nordic – Walking i Gimnastyka – zdrowy kręgosłup, Tai Chi. Usprawniać swój aparat ruchu Seniorzy mogą również na zajęciach prowadzonych na basenach RCS w Lubinie.

Corocznie na Uniwersytecie Senioralnym w Lubinie studia rozpoczyna ponad dwa tysiące seniorów. Uroczysta inauguracja roku akademickiego, na którą zaprasza Prezydent Miasta, każdorazowo odbywa się w Hali Widowiskowo- Sportowej RCS w Lubinie. Studenci jak i wszyscy mieszkańcy miasta Lubina mają możliwość nieodpłatnego udziału w wydarzeniu, podczas którego występuje z koncertem gwiazda wieczoru. Do tej pory byli to między innymi: Skaldowie, Maryla Rodowicz, Zespół Mazowsze, Teatr Ocelot, Zespół Śląsk, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, Orkiestra Dziubek Band, Maryla Rodowicz oraz Golec Uorkiestra.